Svalové napětí
Svalové napětí (svalový tonus) obvykle vnímáme až ve chvíli, kdy nás začne něco bolet. Což je ovšem škoda. Ochuzujeme se tak vnímat krásy života a omezujeme se pouze na přežití v bolesti.
Svaly mohou mít různé stavy napětí, včetně klidového napětí, zvýšeného napětí nebo sníženého napětí. Tyto stavy ovlivňují funkci svalů a pohybový systém jako celek. Jak se můžeme naučit vnímat své tělo ještě před varovnými signály a jaké to má benefity se dočtete ZDE.
Pojďme se dnes podívat na to co nás nejvíce trápí…. na zvýšený svalový tonus.
Zvýšené svalové napětí je stav, který postihuje mnoho lidí v různých fázích jejich života. Je to stav, kdy jsou svaly příliš napjaté a necitlivé nebo bolestivé a je důležité pochopit příčiny, příznaky a způsoby uvolnění svalového napětí.
Příčiny zvýšeného svalového napětí.
Existuje několik faktorů, které mohou přispět k vzniku zvýšeného svalového napětí:
Špatná ergonomie…. pod tímto pojmem hledejme naše zvyky. Zvyk je železná košile a z praxe i osobní zkušenosti můžu říci, že tento faktor se odstraňuje velmi těžko. Sedavý životní styl, špatné držení těla, dlouhé stání a nevhodné pracovní postavení vedou k nadměrnému většinou dlouhodobému jednostrannému namáhání určitých svalových skupin.
Stresem způsobené napětí: Silný emocionální stres může vést k napětí a stahu ve svalových oblastech těla. To se často projevuje v oblasti krku, ramen a zad. Významný vliv mají fasciální tkáně reagující na chemické procesy v těle vyvolané emocemi a sval pak nemůže plnit svoji funkci.
Špatné dýchání uvádím jako samostatný bod, úzce však souvisí se stresem. Naše pocity a emoce utváří náš dechový stereotyp. Také duševní činnosti, které vyžadují velké soustředění nabourávají náš dechový stereotyp. Dokonce sledování mobilu, hraní her nebo prohlížení FB stránek způsobuje zadržování dechu…. Schválně zkuste si teď uvědomit jak dýcháte!
Špatný nebo nedostatečný přísun živin. Špatné stravovací návyky a pitný režim přispívá ke stresu organismu na buněčné úrovni. Do auta také potřebujete nalít kvalitní benzín a věřte, že bez kvalitního jídelníčku se ke zdraví nepromeditujete. Až z 80% vzniká v našem těle stres špatnou výživou.
Nedostatek nebo nekvalitní spánek. Během spánku dochází k obnově a opravě poškozených tkání v těle, včetně svalů. Pokud spánek není dostatečně kvalitní, může to negativně ovlivnit proces regenerace svalů a vést k jejich zhoršenému zotavení.
Nedostatek pohybu: tento bod je úzce spojen se špatnou ergonomií. Nedostatek pravidelné fyzické aktivity a pohybu vede naopak k oslabení svalů tzn. sníženému svalovému napětí. Vytváříme si tak svalové dysbalance a zvyšujeme riziko vzniku svalového napětí v antagonistických svalových partiích.
Nadměrné zatížení svalů: Opakovaná monotónní pohybová aktivita nebo náhlé nadměrné zatížení svalů, například při zvedání těžkých předmětů, může vést k napětí a bolesti svalů. Také velkým problémem je zaměření se na kvantitu před kvalitou např. co nejvíce a nejrychleji klikovat nebo dělat shyby.
Způsoby uvolnění
Příznaky svalového napětí
Příznaky zvýšeného svalového napětí pravděpodobně známe všichni a v závislosti na postižené oblasti těla se mohou lišit.
Jedná se zejména o tuhost nebo bolest ve svalových oblastech těla, jako jsou krk, ramena, záda, hýždě nebo nohy. Dále omezená pohyblivost nebo obtížnost při pohybu určitými svalovými skupinami. Citlivost nebo bolestivost při doteku postižených svalů a v neposlední řadě únava a pocit vyčerpání v důsledku nepříjemného napětí svalů.
Zeptejte se maséra, co jemu pomáhá... věřte, že i on musí regenerovat.
Způsoby uvolnění
Existuje několik účinných metod, které Vám mohou pomoci.
Masáže: Profesionální masáž je skvělým způsobem, jak uvolnit svalové napětí. Masér používá různé techniky a postupy pro uvolnění napjatých svalů a zlepšení krevního oběhu. Masér by měl zvolit individuální přístup dle potřeb klienta. Osobně navrhuji postup na základě vstupního pohovoru, kde zjišťuji klientovi pracovní i volnočasové zvyky a analýzy pohybového aparátu, kde se zaměřujeme na držení těla a svalové dysbalance. Naše tělo je jakási kronika, do které se vše zapisuje. Vstupní prohlídka nám dává nápovědu k řešení klientových obtíží.
Protahování: Pravidelné protahování přispívá k uvolnění napětí, zlepšuje flexibilitu a obnovuje funkčnost svalu. Zkuste provádět protahovací cvičení pro postižené svalové skupiny, například protahování krku, ramen a zad. Každý masér by měl znát alespoň základní techniky protahování a měl by svým klientům pomoci zvládnout správné provedení. Masáž tak má dlouhodobější účinek, šetří peněženku klientů a zároveň poskytuje masérovi prostor pomoci většímu počtu klientů.
Posilování: posílením oslabených svalových partií zamezíme nadměrné kontrakci zkrácených svalů. Vytvoříme tak v našem těle vyrovnaný svalový tonus.
Relaxace: Techniky relaxace, jako je hluboké dýchání, meditace nebo jóga, významně pomáhají uvolnit svalové napětí a snížit stres, který k němu přispívá.
Teplo a studené obklady: Použití tepla nebo studených obkladů na postiženou oblast může pomoci uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest. Teplo zlepšuje prokrvení a uvolňuje svaly, zatímco studené obklady snižují zánět a otoky. Do této kategorie samozřejmě patří i různé masti a gely s protizánětlivým účinkem, které můžete zakoupit v lékárnách. Nejlepší je však zeptat se přímo maséra, co jemu pomáhá…. věřte, že i on musí regenerovat.